Bu blog Mia Wallace'ın içini dökmesi, yazıp kurtulması, anlatıp rahatlaması ve anılarını paylaşması içindir.

Aaahh Belinda

Dün kendime çok güzel bir hediye aldım! Ama önce bunun nasıl başladığını anlatmalıyım.
***

Ortaokuldayken; komşumuzun liseye giden, bana çook büyük gelen kızı Hüda abla, ablama okuması için bir kitap vermişti. "Ben bu kitapta çok ağladım. Sen de okumalısın harika bir kitap!" demişti. Kitap ablamın ilgisini hiç çekmemiş, bir kenara atıvermişti.

Önce kapağı dikkatimi çekti, daha sonra adı. Mavi Saçlı Kız.

Okumaya başladıktan sonra da kızın adı, Burçak Çerezcioğlu.
***

Sonra ben bu kitabı çok sevdim. Her gittiğim kitapçıda sayfalarını karıştırıp Burçak'ın bilmem kaç kez baktığım resimlerine bir kere daha baktım. Ondan hiç bıkmadım hatta zamanla daha çok sevdim.

Ve sonunda bu yaz, o kitabı kendime aldım! Burçak'ı kitaplığıma koydum. İstediğim zaman açıp resimlerine bakıyorum, o güzel cümlelerini okuyorum. Fakat 23 yaşımda kitabı tekrar okuduğumda bir şey farkettim.

Burçak küçükken Atıf Yılmaz'ın Aahh Belinda filminde oynamıştı. Bunu da kocaman bir cümle şeklinde günlüğüne yazmıştı. Hatta annesi Ayla Çerezcioğlu figüran, komşu kızı rolünde de ablası Elif oynamıştı.

Derken geçen gün canım Burçak'ın oynadığı bu filmi izlemeliyim dedim ve Atıf Yılmaz'ın 80'li yıllarda bir dönem yapmış olduğu o muhteşem fantastik filmlerle böylece tanışmış oldum.
***

Yeşilçam'da böyle filmlerimiz olduğunu inanın bilmiyordum ama izleyince çok mutlu oldum! Bildiğin psikolojik film. Yarı fantastik. Hayal dünyaları, kurgular, gerçek mi değil mi anlamadığımız hayatlar ve en önemlisi bizi şaşırtan sonlar.

Ah Belinda'yı izlerken öyle bir filmle karşılaşacağımı bilmiyordum. Resmen psikolojik bir film. Müjde Ar'ın oyunculuğu, Atıf Yılmaz'a olan hayranlık ve Burçak'ın kanlı canlı gördüğüm yüzü.

Ufak bir araştırma sonrası böyle bir kaç film daha olduğunu öğrendim. Sanatsal yeşilçam filmleri. Hepsi birbirinden garip. Hepsi birbirinden güzel. Tamamını Atıf Yılmaz yapmamış elbet ama temellerini o atmış. Hemen hemen hepsinde de Müjde Ar oynuyor.
***

Sonra Teyzem filmi. Yerli Fight Club dersek yeridir. Yine şaşırtan bir son.

Sonra Adı Vasfiye. Ah ne güzel filmdi! Tamamen psikolojik ve ne olduğunu anlamaya çalıştığımız bir film. Sonunda yine tahmin edersiniz ki fena şaşırıyoruz.

Sonra Asiye Nasıl Kurtulur. Yine şahane! Harika bir eleştiri. Sonu yine şaşırtıyor. Senaryo yine muhteşem.

Sırada Arkadaşım Şeytan ve Hayallerim, Aşkım ve Sen var. Bunları da izleyince söylerim size güzel mi değil mi diye.

Sonuç olarak yeşilçamın bu yüzüyle tanıştığım için çok mutluyum. Filmlere hayran kaldım. Herkes izlemeli! Fakat Burçak benim için özel diye mi nedir, bilmiyorum ama içlerinde en çok Aahh Belinda'yı sevdim..
***

Şimdi gelelim kendime aldığım hediyeye.

Dün kuzenimle buluştuk, sinemaya gittik. Sinema sonrası d&r'a girdik. Öyle kitaplara bakıyoruz, filmlere bakıyoruz derken karşımda bir film. Tek başına, en önde. Dvd şeklinde. Hatta 2,50 tl.

Şaka mı, gerçek mi diye düşünürken, çığlık çığlığa "yenilenmiş görüntü kalitesiyle" Ah Belinda'yı aldım! Üzerinde öyle yazıyor valla bilemiceeem eheh.

Yalnız çok iyi oldu. Youtube'dan falan puslu puslu izlemiştim, şimdi ucuz ucuz aldığım orjinal dvd'mle çok mutluyum.

Koşun koşuuunnnn, herkes d&R'a gidip Aaahh Belinda'yı alsın! Fakat Hayallerim, Aşkım ve Sen varsa, bana ayırsın.
***

Bu da şarkı. (Burçak anısına)